ZAMIENNIKI LED – CZY RZECZYWIŚCIE SĄ DOBRYM ROZWIĄZANIEM?

Na rynku znajduje się wiele zamienników LED. Jest wiele powodów dla których nie warto wymieniać samych lamp i bardziej opłaca się zastosować system opraw diodowych.

Istnieją zamienniki LED przeznaczone specjalnie do pracy ze statecznikiem indukcyjnym lub elektronicznym. Na pierwszy rzut oka nie jesteśmy tego stwierdzić. Potrzebujemy więc opinii doświadczonego elektryka znającego wymogi danej instalacji. Zamienniki LED charakteryzują się dużą awaryjnością, stanowi to ogromny kłopot w przypadku umiejscowienia lamp na wysokościach lub w trudno dostępnych pomieszczeniach.
Kolejnym problemem jest światło. Zamienniki LED emitują światło skierowane w dół, natomiast oprawy LED równomierny rozsył światła we wszystkich kierunkach. Sprawia to zupełnie inny efekt świetlny w pomieszczeniu, ponieważ układy optyczne, takie jak rastry czy lustra, w znacznym stopniu tracą swoją funkcję. Problemy mogą wystąpić w zakresie natężenia i równomierności oświetlenia, redukcji olśnienia, wydajności energetycznej, barwy światła, oddawania barw, rozkładu natężenia oświetlenia w pomieszczeniu oraz starzenia i zarządzania termicznego.

Ze względów bezpieczeństwa technicznego wymiana świetlówek na zamienniki LED powinna być bardzo dobrze przemyślana. Prowadzi ona bowiem do niezgodnego z przeznaczeniem użycia oprawy oświetleniowej, przez co traci ona swój atest (znak VDE lub ENEC). Powoduje to, że za zagrożenia związane z niezgodnością elektryczną, elektromagnetyczną, mechaniczną lub termiczną odpowiada użytkownik